GPS     GPS

     
 

Hivatalosmárkakereskedés

GPS -ek  
Geocaching/Túra Szabadtéri/sportok
Autó/motor TMC
PDA/Laptop/OEM
Térképek                  GYI/Kérdések

Akciók

Kölcsönzés                    Használt GPS
Flottakövetés
   
Radar/lézerelőjelzők
Xenonlámpa/szettek
4X4/felszerelések Túrafelszerelések 
Fórum
Cégünkről
Kapcsolat
Elérhetőségeink
Web                

Főoldal

!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     

GPS

   A földrajzi helyzet meghatározásának igénye az emberiség ősi történelmi korszakaiba nyúlik vissza. A kezdeti időben, az emberiség történetének hajnalán a helyzet meghatározásához, azaz a földrajzi tájékozódáshoz a fontosabb tereptárgyak (sziklák, magasabb fák, folyómedrek) és az égi objektumok (Nap, fényesebb csillagok) megfigyelését használták. A távolságot pedig tipikusan a lépések leszámlálásával vagy esetleg a sebesség és az út megtételéhez szükséges idő becslésével határozták meg.

   Az égi objektumok megfigyelése során kialakult elméleti és gyakorlati ismereteket a térképészet tudományának szolgálatába állították. Így már igen korán kialakultak azok az eljárások, amelyek alkalmasak voltak az észak-dél irányú helyzet becslésére. A kelet-nyugati irányú helyzetkülönbségeket a megtett út vagy a sebesség és az idő mérésével határozták meg.

   A tengeri kereskedelmet és a távoli földrészek meghódítását, azaz a földfelszíni navigációt igen erőteljesen támogatta a kínai eredetű mágneses iránytű európai elterjedése.

   A tengeri navigációval párhuzamosan a térképészet és a geodézia is folyamatosan fejlődött. Egyre pontosabb térképeket készítettek, a mindennapi életben egyre nagyobb lett az igény a mérések pontosságának növelésére. A földmérés tudományának kezdetei a régi egyiptomi időkre nyúlnak vissza, később a görögök és rómaiak fejlesztették tovább a technológiát, és módszereiket széles körben használták a települések felmérésére.

   A középkortól kezdve a helymeghatározáshoz szükséges technológiai fejlesztések igazi motorja a tengeri navigáció volt. A fejlődés a 13. században indult meg, és a 16. századra az északi féltekén a földrajzi szélességet már igen pontosan képesek voltak meghatározni a Sarkcsillag helyzetének mérésével. A földrajzi hosszúság elfogadható pontosságú meghatározását a nagy precizitású kronométerek kifejlesztése tette lehetővé a 18. századtól kezdve. A tengeri hajózás elmúlt századaiban a földrajzi szélességet szextánssal, a földrajzi hosszúságot kronométerrel és a Nap delelési idejének megfigyelésével határozták meg. Ezeket a globális mérési adatokat kiegészítették tengerparti jelzőpontok (világítótornyok, sziklák) megfigyelésével és a hajózási sebesség mérésével.

   A 20. század elejéig a hagyományos tengeri navigációs eszközök kielégítették a felhasználók igényeit, a légi navigáció azonban új megoldásokat követelt. Bár az iránytűket, magasságmérőket és szextánsokat továbbfejlesztették és új sebességmérő eszközöket is kifejlesztettek, az alapvető újdonságot a rádiós iránymérés technológiájának bevezetése jelentette, amely már átvezet  a műholdas globális helymeghatározás módszeréhez.

   A GPS a Global Positioning System rövidítése, egy rendszer, amely 24 műholdból áll, melyet az USA Védelmi Minisztériuma hozott létre és üzemeltet. A holdak egyenletesen oszlanak el, 20200 km magasságban, így 12 óránként kerülik meg a Földet. Ez azt jelenti, hogy egy adott műhold a Föld egy adott pontjáról kb. 5 órán keresztül látható. A rendszer segítségével meghatározhatjuk pontos földrajzi helyzetünket bárhol a földgolyón, sőt a GPS készülékek képesek a haladási irány és a sebesség közlésére is. A működés alapfeltétele az idő igen pontos mérése és a Föld körüli pályán keringő műholdak helyzetének pontos ismerete. A technikai és technológia fejlődése éppen a múlt század 80-as, 90-es éveiben tette lehetővé, hogy e két feltételt egyszerre teljesíteni lehessen. A rendszert 1973-ban az Amerikai Egyesült Államok katonai apparátusa határozta meg. Az első műhold fellövésére 1978-ban került sor, a rendszer szolgáltatásai hivatalosan 1995-ben indultak meg. A GPS rendszer a felhasználó helyzetét, távolságmérés alapján határozza meg.

A rendszer legfontosabb jellemzőit az alábbiakban foglalhatjuk össze:

  • A GPS rendszerben ismert helyzetű Föld körüli pályákon keringő műholdak jeleket sugároznak a Föld felszíne felé. A földi vevőkészülék ezeknek a jeleknek a mérési adataiból, illetve az általuk szállított információk feldolgozásából meghatározza a saját helyzetét. A rendszer tehát aktív műholdakkal és passzív földi vevőkészülékkel működik.

  • A GPS rendszer működéséhez feltétlenül szükséges az, hogy a vevőkészülék antennája és a műholdak között ne legyen akadály, ez azt jelenti, hogy beltéri helymeghatározásra a GPS rendszer nem alkalmas.

  • A GPS rendszer működésének alapfeltétele az idomérés pontossága. Minden műholdon igen pontos cézium és rubídium atomórák találhatók, melyek abszolút a pontossága kb. 300 000 év alatt késik vagy siet egyetlen másodpercet.

   Minimálisan három műholdat kell "látnia" a GPS vevőnek a 2D helyzet meghatározáshoz. Ez a szélességi és hosszúsági fok meghatározásához elegendő. Ha négy műholddal van kapcsolatban a készülék, akkor megvalósulhat a 3D pozíció meghatározás, ami a szélességi és hosszúsági koordinátákon kívül a magasságot is jelenti.

   Földünkön bárhol, a nap 24 órájában, bármilyen időjárási viszonyok között használhatók a GPS -ek. Olyan helyeken viszont, ahonnan nincs szabad rálátás az égre nincs műholdas kapcsolat sem (épületeken belül, alagútban stb..) nem használható.                                                                     Mindentudás Egyeteme

   A rendszer egyik hátulütője, hogy sok országnak még pontatlan a térképe, így ezeken a helyeken a készülék akár néhány száz méterrel is tévedhet. Miután elkészült Magyarország digitális térképe, amely alapján teljes pontossággal tájékozódhatunk az országban GPS készülék segítségével. Megtalálhatók rajta az autópályák, főutak, mellékutak, folyók, tavak, valamint 3054 település részletes térképe. A szoftver PC-n, és az arra alkalmas GPS készülékeken címkeresésre és útvonaltervezésre is használható. A Balatonról olyan hajózási térképet tartalmaz, melyen megtalálhatók a mélységjelző vonalak, kikötők, kikötői navigációs fények és a part menti viharjelző rendszer fényei. A Garmin GPS -ek pontossága 15 méter.

   Amíg nem teljes a rendszer, addig a GPS készülékek gyártói regionálisan forgalmazzák az eszközöket (Észak-Amerika, Európa, Ázsia). Ez azt jelenti, hogy az európai verzióban pontos, cím alapján kereshető ország térképeket találunk, addig ugyanez az eszköz az Egyesült Államokban nem képes megjeleníteni a térképet, használható ugyan de nem kereshető, azaz korántsem olyan pontos, mint az európai régióban (ebben az esetben érdemes térképpel együtt alkalmazni). 
A GPS előnyeit először a repülősök és a hajósok, később a horgászok, vadászok, természetjárók és az extrém sportok kedvelői is rájöttek, hogy mire jó a GPS. Napjainkban egyre nagyobb tért hódít a műholdas navigáció a járműiparban.
A GPS használata hasznos lehet ismeretlen terepen, utazásnál, autózásnál, kirándulásnál, segítségével térkép nélkül is eligazodhatunk, az eltévedés lehetősége pedig ki van zárva.

   GPS rendszer talán legfontosabb alkalási területe a járművek helyzetének meghatározása, a tengeri, földi és légi navigáció támogatása. A GPS rendszert ebben az alkalmazási körben igen sokféle célra használják. Alapvető szerepet játszik például a gépjárművek földfelszíni navigációjában: a jármű helyzetének meghatározásában, a dinamikus útválasztásban, a baleseti helyzetek elkerülésében, az automatikus forgalomirányításban, az ellopott járművek felderítésében.  

A rendszer használata ingyenes!

GPS, navigáció, navigációs, készülékek, PDA, laptop, notebook, geocaching, autó, motor, GSM, flottakövetés, térkép, térképek, radar, lézer, lézerdetektor, radardetektor, előjelző, előrejelző, xenon, lámpa, lámpák, ködlámpa, autótuning, varázs-garázs, Zalaegerszeg, palmtop, pocketpc, pocket, pc, autónavigáció, járműnavigáció, destinator, aeromap, antenna, antennák, mobiltelefon, mobil, hajó, repülő, GPS, navigáció, navigációs, készülékek, PDA, laptop, notebook, geocaching, autó, motor, GSM, flottakövetés, térkép, térképek, radar, lézer, lézerdetektor, radardetektor, előjelző, előrejelző, xenon, lámpa, lámpák, ködlámpa, autótuning, varázs-garázs, Zalaegerszeg, palmtop, pocketpc, pocket, pc, autónavigáció, járműnavigáció, destinator, aeromap, antenna, antennák, mobiltelefon, mobil, hajó, repülő, GPS, navigáció, navigációs, készülékek, PDA, laptop, notebook
    www.GPSek.hu      Zalaegerszeg: GPS: N: 46° 50' 700";  E: 16° 50' 530"   Szombathely: GPS:  N: 47 ° 14' 392";  E: 16 ° 39' 202"