GPS     GPS

     
 

Hivatalosmárkakereskedés

GPS -ek  
Geocaching/Túra Szabadtéri/sportok
Autó/motor TMC
PDA/Laptop/OEM
Térképek                  GYI/Kérdések

Akciók

Kölcsönzés                   Használt GPS
Flottakövetés
   
Radar/lézerelőjelzők
Xenonlámpa/szettek
4X4/felszerelések Túrafelszerelések 
Fórum
Cégünkről
Kapcsolat
Elérhetőségeink
Web                

Főoldal

!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     

GYIK (Gyakran Ismételt Kérdések)

- Hogyan regisztrálhatom készülékem a myGarmin oldalon?

A myGarmin regisztrációval készülékével kapcsolatban biztosan információt kaphat a készülékét érintő új információkat, térképeket.

Fontos! Mielőtt elkezdi a regisztrációt, használja a készüléket (vegyen a berendezés műholdjelet, navigáljon vele egy keveset), ellenkező esetben nem állapítható meg az üzembe-helyezés időpontja és a rendszer esetleg a még ingyenes térképfrissítést is fizetősen biztosítja.

  • Csatlakoztassa készülékét a számítógéphez

  • Nyissa meg a http://my.garmin.com oldalt.

  • Válassza a jobb alsó sarokban található Create new account részt.

  • Adja meg:

    • Teljes nevét (Full name)

    • E-mail címét (Email)

    • Az Ön által választott Felhasználói nevet (Username)

    • Jelszót (Password)

    • Jelszó megerősítést (Retype Password)

    • Jelölje be, hogy elfogadja a felhasználási feltételeket (Agree to terms and conditions)

    • Nyomja meg a Tovább (Next) gombot

  • A megjelenő oldalon adja meg, milyen leveleket kíván fogadni a Garmin-tól, majd nyomja meg a Tovább (Next) gombot

  • A myGarmin főoldalon válassz a Register now lehetőséget

  • Válassza a Készülék vagy kiegészítő (Garmin Device or Accessory) lehetőséget, majd nyomja meg a Tovább (Next) gombot

  • Írja be készüléke gyártási számát

  • A képernyőnként megjelenő Tovább (Next) gombokat nyomva regisztrálja berendezését

Amennyiben belső szoftver frissítés is szükséges a regisztráció befejezéséhez, a rendszer ezt jelezni fogja. Ekkor le kell választani a berendezést a számítógépről, megvárni míg az megfrissíti a saját belső szoftverét, majd újra csatlakoztatni.

- A nüvi 755/765/775 GPS-em kiírta hogy GPS szoftver frissítés és utána kikapcsolt. Mi a megoldás?

Sajnálatos módon 2009 június 22-én (és utána) számos Garmin nüvi 765/775/860/865 készülék több esetben magától GPS rendszerszoftvert (firmware) próbált frissíteni, majd szélsőséges esetekben kikapcsolt úgy, hogy bekapcsolása nem volt többet lehetséges.
Ezt egy szoftveres hiba okozza, megelőzhető a Web-Updater  használatával (letölthető a
http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=931 hivatkozásról).
Fontos, hogy ezt a frissítést a még működő berendezéseken haladéktalanul végezzék el ezt elszalasztva a készülékek eljuthatnak a bekapcsolhatatlan stádiumig. Amennyiben házilag a frissítést nem tudják elvégezni, vagy a berendezést esetleg nem sikerül már elindítani, irodánkban tudunk segíteni rövid átfutással (helyszínen nem minden esetben várható meg).

- Megáll a készülékem navigáció közben, és kiírja hogy kirajzolás. Miért?

Valószínűleg a készülékben egyidejűleg be van kapcsolva a City Navigator Europe és a NaviGuide Magyarország térkép is. Javasolt a két térkép közül csak az aktuálisan használtat engedélyezni, mivel számos átfedés van közöttük, mely hasonló jelenséget okozhat.
A beállítás készüléktől függően az Eszközök (villáskulcs) -> Beállítások -> Térkép -> Térképinfó (vagy Térkép adat) résznél lehetséges. Itt a nem kívánt térkép neve elől vegyük ki a pipa jelzést.

- Miért nem tudok az Európát is tartalmazó készülékemmel európai országokban keresni?

Előfordulhat, hogy le van tiltva a készülékben az előre töltött Európa térkép. Ellenőrizze, hogy a Beállítások->Térképek->Térképinfó (vagy Térkép adat) résznél a City Navigator Europe NT térkép ki legyen választva.

- nüvi 255(W/T)-ös készülékemre nem tudom feltölteni a teljes 2010.20-as Európa frissítést.

nüvi 255(W/T)-ös készülékemre nem tudom feltölteni a teljes 2010.20-as Európa frissítést. Azt jelzi a rendszer, hogy nincs elég hely, csak egy terület telepíthető. Hogyan szabadíthatok fel tárhelyet a készüléken?

A berendezés belső memóriájából a \Garmin mappából eltávolítható néhány olyan adat, melyre nagy valószínűség szerint nem lesz szükség a használathoz. Ilyenek lehetnek idegen nyelvek, nem használt járműszimbólumok, nagyobb méretű POI állományok.

Fontos! Ezeket az eltávolításokat csak gyakorlott, állománykezelésben jártas felhasználók próbálják meg! A megkezdés előtt készítsenek a mappákról biztonsági mentést számítógépére! MÁS ÁLLOMÁNYOKAT NE TÖRÖLJÖN A BERENDEZÉSRŐL!
 

A megkezdés előtt futtassa le a WebUpdater alkalmazást és telepítse a frissítéseket (a frissítés után húzza le a készüléket, majd a frissítés befejezése után csatlakoztassa újra).

Törölhető mappák/állományok:

  • A Garmin\Voice mappából a magyar.vpm (vagy egyéb, használni kívánt hang) kivételével ideiglenesen az összes hang törölhető.

  • A Garmin\Text mappából a hungarian (valószínűleg 3 db.) állományokat leszámítva minden törölhető.

  • A Garmin\Help mappából a Hungarian mappát leszámítva minden törölhető.

  • A Garmin\POI mappából a nagyobb, nem kellő állományok törölhetők (célszerű lementeni mindenképpen, hogy később vissza lehessen állítani).

  • A Garmin\Vehicle mappából a nem használt járművek ikonja törölhető.

  • A Garmin mappában található egy "GUPDATE.GCD" állomány, mely törölhető.

  • Amennyiben bármilyen egyéb térképet telepített, törölje azt a Garmin mappában található "GMAPSUPP.IMG" állomány eltávolításával.

- Bekapcsoláskor "Low Memory Battery" üzenet jelenik meg és a készülék gyakran ´elfelejti´ a betáplált adatokat.

Az 1999 előtt gyártott készülékek háttér-memóriájának tápellátását egy lítium elem biztosítja. Ha ez lemerül, akkor a készülék elfelejti az útpontokat és a felhasználó beállításait.

Amennyiben Ön rendelkezik szivargyújtós adapterrel, akkor csatlakoztassa a készüléket az áramforrásra három napig folyamatosan. A készüléket ne kapcsolja be!

Ha nem rendelkezik szivargyújtós adapterrel, akkor helyezzen a készülékbe új elemeket és bekapcsolás nélkül öt napig hagyja benne. Ezalatt az idő alatt a lítium elem feltöltődik és a hibajelenség megszűnik.

Ha mégsem szűnne meg a hiba, vagy csak rövid időre történne javulás, akkor a készüléket szervizbe kell vinne, ahol a lítium elemet kicserélik.

- Bekapcsoltam a GPS-em és nem látja a műholdakat. Mit tegyek?

Amennyiben a készülék már hosszabb ideje nem volt bekapcsolva, előfordulhat, hogy a műhold-adat adatbázisa (almanach) már nem aktuális. A készülék természetesen az adatok újragyűjtését automatikusan elvégzi, de ehhez hosszabb időre van szüksége.
Fontos, hogy ezalatt az idő alatt Ön a GPS-el mozog, az élesedési idő megnőhet. Javasolt a pozíció keresésekor a GPS-t nyugodt helyzetben hagyni.

- Hogyan kell a GPS-t a PC-hez csatlakoztatni?

Szinte minden Garmin készülék csatlakoztatható PC-hez. Számos készülékhez alaptartozék a soros (RS-232) vagy USB kábel. USB-s eszközökből két féle létezik: Flash meghajtó alapú, vagy Garmin USB eszköz. A Garmin USB eszközhöz szükséges illesztő-program  letölthető.

- Nemrég vásároltam egy GPS-t az USA-ban és hazatérve azt tapasztaltam, hogy nincs benne Európa térkép. Mi a teendő ilyenkor?

Sajnos nem sokat tudunk segíteni a problémán. A Garmin más alaptérképpel szállítja a készülékeit az amerikai, ázsiai és az európai piacra és ezek az alaptérképek nem cserélhetők. A legjobb megoldás, ha megvásárolja valamelyik MapSource CD-t és egy memória kártyára feltölti a kívánt terület részletes térképét.

- Mi az eltérés az egyes útvonal-tervezési beállítások között?

A Garmin készülékekben általában beállítható a leggyorsabb, legrövidebb vagy légvonalas (egyes berendezésekben nem található ilyen) útvonaltervezés.

  • A leggyorsabb tervezéskor a készülék a legnagyobb sebességű utakat veszi figyelembe (autópályák, főutak).

  • A legrövidebb tervezéskor a készülék a lehető legkisebb távolsággal számol, azonban ilyenkor alacsony rendű utakra is (adott esetben földút) tervez.

  • Légvonalas tervezéskor az eszköz közvetlen vonalat húz a kiindulási- és a célpont közé.

A légvonalas tervezést leszámítva a berendezés figyelembe veszi az esetleges tiltásokat, melyeket a Tiltások vagy Elkerülendők között lettek beállítva.

- Miért írja a készülék tervezéskor, hogy "Nincs elegendő memória"?

Amennyiben több tiltás is be van jelölve (Fizető utak, Autópályák, Főútvonalak, stb...) és hosszabb útvonaltervet készít, a készülék "Nincs elegendő memória" hibaüzenetet adhat. Ekkor vagy rövidebb szakaszt tervezzen, vagy oldja fel valamelyik tiltást.
Ez a hiba nem a behelyezett memóriakártyával van összefüggésben, így annak cseréjével nem szűnik meg.
Előfordulhat, hogy a határokon keresztüli tervezéskor a készülékbe telepített több térkép miatt jelenik meg ez az üzenet, ekkor célszerű a legnagyobb térképet engedélyezni kizárólag (pl. Európa), a többi letiltani, így elkerülhető hogy azokon is megkísérelje a szoftver a tervezést. A beállítás készüléktől függően az Eszközök (villáskulcs) -> Beállítások -> Térkép -> Térképinfó (vagy Térkép adat) résznél lehetséges. Itt a nem kívánt térkép neve elől vegyük ki a pipa jelzést.

- Miért nem tervez a készülék Magyarország határán keresztül?

Amennyiben egy készülékben megtalálható a NaviGuide Magyarország és a City Navigator Európa térkép is gyárilag betöltve, a készülék elképzelhető, hogy nem minden esetben tervez át a határokon (Magyarországról kifelé, vagy Magyarország területére).

  • Ennek elhárításaként célszerű letiltani a NaviGuide Magyarország térképet (Beállítások->Térkép->Térképadat (vagy Térképinfó)), vagy kivenni az SD kártyát a készülékből. Ekkor a gyári alaptérképen tervez a készülék, mely a 2008-as változattól a legfőbb utakat megfelelően tartalmazza Magyarország területéről is a határon keresztül történő navigációhoz.

  • Másik megoldás a határig tervezés (a határátkelők kereshetők a NaviGuide térképben), majd a határ átlépésekor tovább terveztethető az útvonal.

- Mi a szerepe a tiltásoknak?

A Garmin készülékekben található útvonal tiltások célja a nem kívánt útvonaltípusok mellőzése tervezéskor. A beállításokban az elkerülendő úttípusokat ki kell pipálni, vagy "Elkerülendő" állásba tenni. Ha egy úttípus nincs kipipálva, a készülék rátervez arra.

Autópályák, főutak
- ha nincs tiltva, a készülékek terveznek főutakon és autópályákon. Amennyiben tiltva van, minden főutat elkerül a berendezés. Külön az autópálya nem tiltható, célszerű a Fizető utak tiltását bekapcsolni, mivel ezzel kizárólag az ingyenes, Tranzit utakra terveznek a berendezések.

U-kanyarok, Megfordulások - ha nincs tiltva, akkor amennyiben egy útszakaszon nem lehet nagy ívben balra fordulni, azonban az adott utat keresztezni igen, a készülék benavigál jobbra, megfordít az első lehetőségnél és keresztültervez a főúton. Ha tiltott ez a manőver, akkor a készülék kerülőutat tervez.

Carpool lanes, Telekocsi sáv - ha nincs tiltva, a készülék rátervez az Amerikai Egyesült Államok területén az olyan utakra, melyeken kizárólag olyan autó közlekedhet, melyben nem egyedül ül a vezető. NaviGuide Magyarország térkép használatakor a készülékek ennek az úttípusnak a tiltásakor kompokra nem terveznek.

- Mi az a MOB?

A (MOB) Man Over Board, azaz ember a vízben funkció nagyon hasznos és közkedvelt a hajós GPS-ek esetében. Amennyiben egy ember vagy bármilyen tárgy vízbe esik, a kapitány ezen funkció segítségével azonnal pontosíthatja a vízbeesés pontos helyét. A készülék azonnal GO TO módba vált, és visszanavigálja a hajót az adott pontra.

- Mi az a Route?

A Route jelentése útvonal. Az útvonal útpontokból áll, amelyek olyan sorrendben követik egymást, ahogy végig akarunk navigálni rajtuk.

- Mi az a TracBack?

A TracBack egy olyan funkció, amely lehetővé teszi, hogy egy, már bejárt útvonalon a kezdőponthoz visszanavigáljunk. A GPS menetközben (amennyiben a funkció be van kapcsolva) eltárolja bejárt utunkat. Amennyiben ugyanezen útvonalon kívánunk visszamenni, a GPS a tracklog pontok százait (ezreit) leredukálja, és kiválasztja a 30 legfontosabbat, útvonalat (route) képez belőle, és ezen navigál minket vissza kiindulópontunkhoz.

- Mi az a tracklog?

A tracklog az általunk bejárt út, amelyet a készülék automatikusan tárol, adott mennyiségű pontból. Amennyiben a bejárt út hosszabb mint amekkorát adott pontból a GPS rögzíteni tud, az útvonal automatikusan felülíródik.

- Mi az az útpont?

Útpontoknak azon helyeket, épületeket, pontokat hívjuk amelyek számunkra fontosok, ezért eltárolhatjuk őket GPS-ünkben. Ezek olyan pontok, helyek, ahová a későbbiekben szeretnénk visszatalálni - ilyen lehet pl. egy kilátó, egy jó horgászhely, vagy éppen az ismeretlen városban leparkolt autónk. Útpontokat eltárolhatunk akár papírtérképről leolvasott koordináták megadásával, még indulás előtt, vagy menet közben is. Lehetőség van útpont felvételére úgy is, hogy egy, már meglévő útponthoz viszonyítva adjuk meg új , még ismeretlen útpontunk irányát, távolságát.

- Firmware - avagy szoftverfrissítés GARMIN GPS-eken

Egy működő GPS készülék két részből áll: maga a "vas", valamint a rajta futó szoftver. Ez utóbbit szokás firmware-nek nevezni, amit érdemes naprakész állapotban tartani. Miért és hogyan?

Mi az a firmware?
A készüléket működtető szoftver. Ez felelős a különféle számítások elvégzésért, a térkép és az adatok megjelenítéséért a kijelzőn, stb. Egy GPS-készülék firmware nélkül tehát olyan, mint egy számítógép operációs rendszer nélkül: nem jó semmire.
Fogalmak tisztázása: mikor firmware-frissítésről beszélünk, akkor a készüléket működtető szoftver frissítésére gondolunk, ezért a műveletet szokás egyszerűen szoftver-frissítésként is emlegetni. Ez azonban nem azonos a térkép-frissítéssel, ami egy egészen más procedúra: nevéhez híven csak a térképek cserélődnek le általa újabbra. Térkép-frissítéskor célszerű a firmware-t is frissíteni, ennek okát ld. kicsit alább!

- Mi az a WAAS? Hol és hogyan működik?

A WAAS egy olyan műholdakból és földi állomásokból álló rendszer, amely lehetőséget teremt a GPS-készülékek mérési pontosságának 1-3 méterre csökkentésére. Pillanatnyilag a WAAS-műholdak csak Észak-Amerika területén működnek. Bár a felhasználók Dél-Amerika területén is foghatják a WAAS- műholdak jeleit, a földi korrekciós állomások hiánya miatt nem lesz pontosabb a készülékük. Nehézségeket okozhat a korrekciós jel vételében az egyenlítő felett elhelyezkedő műholdak pozíciójából adódóan az, ha a rálátást fák vagy hegyek zavarják. A WAAS-jel fogadása ideális a nyitott területeken és hajózás közben.

Ázsiában a Japanese Multi-Functional Satellite Augmentation System (MSAS), míg Európában a Euro Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS) rendszert telepítik a közeljövőben. Európában már jó néhány földi állomás működik tesztjelleggel, pl. Olaszországban és Franciaországban. Természetesen a három rendszer teljes mértékben kompatibilis egymással.

- Miért érdemes a firmware-t frissíteni?


Több okból. Egy készülék-típus megjelenésekor általában még közel sem végleges a működést vezénylő szoftver. Előfordulnak benne kisebb-nagyobb hibák, hiányosságok, amikre a fejlesztők vagy nem gondoltak, vagy egyszerűen nem vették észre. A sok felhasználói nyomogatás előhozza ezeket a rejtett hibákat, amelyeket a jelzések alapján a fejlesztők javítanak, hiányzó funkciókat pótolnak. A másik ok, hogy a térképek is fejlődnek, változnak. Megesik, hogy egy térkép hirtelen olyan dolgot kezd "tudni", amit azelőtt nem, esetleg a benne lévő adatok struktúrája változik. Ezek a térkép-változások is szükségessé teszik a firmware változtatását, hogy a készülék az új térképen is képes legyen megtalálni egy címet, vagy épp szépen megjeleníteni a domborzatárnyékolt térképet.

- Hogyan tudom frissíteni GARMIN készülékem szoftverét? ("magpet" http://gpsgames.hu )


Ha az alábbiakban olvasott dolgok nem egyértelműek, akkor inkább keress fel egy szaküzletet, ahol az ilyesmit ingyenesen szokás elvégezni néhány perc alatt!
Nézzük a módszereket!

1. GARMIN Webupdater
Ez az alkalmazás a garmin.com oldalról
tölthető le ingyenesen. Egyszerűen telepítsd, majd a Start menü/Programok/Garmin/Webupdater pont alatt találod meg. Először csatlakoztasd a készülékedet a PC-hez, majd indítsd el a telepített Webupdatert! Ha a kapcsolat rendben, akkor a program meg fogja találni az általad csatlakoztatott GPS-t, majd a Tovább-ra kattintva utánanéz a Garmin szerverén, hogy található-e frissítés a készülékhez. Ha igen, akkor először a változások listáját látod (mi frissült, javult a korábbi verziókhoz képest), majd ezt elfogadva a program letölti azt, és telepíti a GPS-edre. Készülék típusától függően előfordulhat, hogy a Webupdater nem kizárólag az új firmware-t ajánlja fel letöltésre, hanem ezen túllépve további lehetséges kiegészítéseket is, például nyelvi fájlokat (különféle nyelvű menük és hangutasítások), TMC-vevő frissítése, Bluetooth frissítése, stb. Ezektől sem kell megijedned, ami szemre szükségesnek tűnik (pl. Voice Hungarian), azt bátran jelöld ki letöltésre!
Mikor a Webupdater végzett, szabályosan távolítsd el a készüléket! Itt fontos a szabályos eszköz-eltávolítás, mert ha nem így teszel, a készülékre másolt frissítő file esetleg sérülhet! Tehát ha GPS-ed USB háttértárként látszik a PC felől (pl. Nüvi-sorozat, Oregon, Colorado), akkor válaszd az "Eszköz eltávolítása" opciót a tálcán! Soros készülékeknél (pl. eTrexH, eTrex Legend/Vista, GPS V), valamint nem USB háttértár üzemű USB-s készülékeknél (pl. GPSMAP 60CS, 276C) ez nem szükséges.
Szintén típustól függően megeshet, hogy a készülék leválasztása majd bekapcsolása után a GPS még egy darabig "magában tevékenykedik". Ilyenkor a "Loader...", "Software loading..." vagy hasonló feliratot látsz a kijelzőn. Ez nem hiba, semmi dolgod vele, de ne is szakítsd meg a folyamatot! Néhány másodperc, és készüléked elindul a szép új firmware-rel.
Maga a Webupdater program magyar nyelvű, de bizonyos információk (pl. készülékhez található kiegészítő adatok listája, a firmware változások listája) angolul jelennek meg. Minimális angol nyelvtudás tehát ajánlott.

2. Offline frissítés
Azért offline, mert a frissítő csomag letöltése után nem igényel net-kapcsolatot, a szükséges adatokat nem a Garmin szerveréről szedi össze a készülékhez, hanem a letöltött csomag tartalmaz mindent. Használata inkább haladó felhasználók számára ajánlott.
A GPS-készülékedhez való frissítést két helyen találhatod meg: vagy
ebben a listában, vagy a készüléked saját (garmin.com-os) oldaláról a software linkre kattintva. (Ez utóbbi oldal például Oregon 300 esetében így néz ki.) Néhány készülék friss firmware-ei a listában nem jelennek meg, ezek frissítéséhez leginkább a Webupdater ajánlott. A Garmin időnként ún. beta firmware-eket is megjelentet (ld. később!) ezek rendszerint kizárólag a készülék oldalán a software linkre kattintva érhetők el, a Webupdater ezeket a beta firmware-eket nem "látja".
A letöltött offline frissítő egy önmagát kicsomagoló alkalmazás. A készülék csatlakoztatása után kattints rá duplán, a file kibomlik, és futtatja is magát. Ha a kapcsolat rendben van, akkor "meglátja" a készüléket, majd kattintásra egyszerűen fel is tölti az új firmware-t. Innentől a metódus pontosan ugyanaz, mintha a Webupdater tette volna fel készülékedre az új szoftvert: szabályos eltávolítás, esetleg a kijelzőn "Loader...", stb.

Beta firmware-ek
A szoftverek fejlesztői időnként kiadnak ún. "beta" verziókat. Ez annyit jelent, hogy a firmware még nincs hivatalosan véglegesített állapotban, akár komolyabb hibákat is tartalmazhat. A beta kiadás legfőbb célja - a több szem többet lát elv jegyében - a felhasználói visszajelzések gyűjtése. Ha beta szoftvert töltesz a készülékedre, akkor tehát fel kell készülnöd különös fagyásokra és egyéb furcsaságokra. Ez természetesen nem kötelezően lesz így, kiadás előtt azért a betákat is komolyan megnézik a fejlesztők. Fontos: a beta firmware feltöltése (amennyiben az a garmin.com-ról származik, persze) nem okoz garanciavesztést. Ha tehát a kísérletnek nincs komoly tétje, akkor használd nyugodtan, és ha teheted, segítsd a fejlesztők munkáját visszajelzésekkel!
Ha Webupdater-t használsz, akkor a beta firmware-ekkel sosem fogsz találkozni, ez a program ugyanis csak a végleges verziókat kínálja fel. Ha kipróbálnál egy betát, akkor azt a készüléked oldaláról a software linkre kattintva érheted el. A letöltés és készülékre telepítés pedig kizárólag a 2. pontban tárgyalt offline metódus szerint kivitelezhető.

Óvintézkedések
A firmware-frissítés nem ördögi mutatvány, de néhány dologra azért érdemes odafigyelni:

-Nagyon fontos, hogy a frissítés közben ne merüljön le az elem/akkumulátor! A frissítés a készülék típusától függően akár több perc is lehet, erre készülj fel lehetőleg új elemekkel vagy frissen feltöltött akkumulátorokkal!
-USB-s készülékek esetén célszerű friss USB drivert használni, így stabilabb lesz a kapcsolat a PC és a GPS között. Ha csatlakoztatáskor a GPS nem látszik a PC-n, akkor is jó eséllyel ez a probléma, különösen ha régen telepítetted vagy frissítetted az USB drivert (pl. évekkel ezelőtt vásárolt MapSource-szal együtt települt.) A mindenkori legfrissebb Garmin USB drivert
innen tudod letölteni. Letöltés után egyszerűen duplakatt, semmi más dolgod nincs vele.
-USB háttértár (mass storage) üzemű készülék esetén (ha a GPS külső meghajtóként látszik a Sajátgépben) fontos a fentebb már említett szabályos eltávolítás. Ellenkező esetben a feltöltött adatok sérülhetnek!
 

GPS, navigáció, navigációs, készülékek, PDA, laptop, notebook, geocaching, autó, motor, GSM, flottakövetés, térkép, térképek, radar, lézer, lézerdetektor, radardetektor, előjelző, előrejelző, xenon, lámpa, lámpák, ködlámpa, autótuning, varázs-garázs, Zalaegerszeg, palmtop, pocketpc, pocket, pc, autónavigáció, járműnavigáció, destinator, aeromap, antenna, antennák, mobiltelefon, mobil, hajó, repülő, GPS, navigáció, navigációs, készülékek, PDA, laptop, notebook, geocaching, autó, motor, GSM, flottakövetés, térkép, térképek, radar, lézer, lézerdetektor, radardetektor, előjelző, előrejelző, xenon, lámpa, lámpák, ködlámpa, autótuning, varázs-garázs, Zalaegerszeg, palmtop, pocketpc, pocket, pc, autónavigáció, járműnavigáció, destinator, aeromap, antenna, antennák, mobiltelefon, mobil, hajó, repülő, GPS, navigáció, navigációs, készülékek, PDA, laptop, notebook
www.GPSek.hu      Zalaegerszeg: GPS: N: 46° 50' 700";  E: 16° 50' 530"   Szombathely: GPS:  N: 47 ° 14' 392";  E: 16 ° 39' 202"